تبلیغات
بلاگ پارس - گلچین مجازی - - مطالب فروردین 1395
بلاگ پارس - گلچین مجازی -
تازه های اینترنت
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دانلود فیلم ،دانلود کلیپ ،دانلود آهنگ | عکس طبیعت ،عکس ورزشی ،عکس هوا و فضا ، عکس هنری ،عکس منظره ،عکس پس زمینه | پیامک ، لطیفه ، جوک ، شعر ، طنز |دانلود بازی |بازی فلش لینک مستقیم | مطالب خنده دار | مطلب علمی | محتوای آموزشی | هک | آنتی هک | امنیت شبکه | دانلود نوحه | ملودی | کلیپ ورزشی | فیلم ورزشی | دانلود ویدئو | سئو | بهینه سازی سایت | ارتقا رتبه الکسا | بک لینک | تبادل لینک | مطلب | معرفی نرم افزار | معرفی سخت افزار | معرفی موبایل | ویندوز | لینوکس | فایروال | ویروس یابی | دیوار آتش

مدیر وبلاگ : بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ . اللّهُ الْواحِدُ،الأحدُ،الصمدُ،الأوّلُ،الآخِرُ،السّمیعُ،الْبَصیرُ،اَلْقَدیرُ
نظرسنجی
سایت چطوره ؟


در حالی كه وارد هزاره جدید شده ایم، ویروس از بین برنده سیستم ایمنی بدن انسان یا همان HIV به ایفای نقشی بـرجستـه در بـه خـطر انـداختـن سـلامتی بشر در سراسر جهان ادامه می دهد.

آمـارهـای ارائـه شـده اخـیر از سوی سـازمـان مـلل نـشان می دهـد كه تقریباً 34 میلیون نفـر از مردم جهان به این بیماری مبتلا هستند و هر ساله تعـداد 5.6 میلیون نفر به این تعداد افزوده می گردد.

فاجعه انسانی مربوط به ایدز بی مانند است.

بیشتر موارد راه های انتقال ویروس HIV می تـواند بـه طرق مخـتلف بـه رفـتـار بشر مربوط گردد؛ مانند مواد مخدر و فعالیت های جنسی. در حالی كـه ایـن گونه رفتارها در بـرخی از جوامع رواج بسیاری یافته است، اغلب آنها را می تـوان بــا آموزش و مشاوره منـاسب تـغیـیر داد یا اصـلاح نـمـود. چـندین كشور از قبیل تایلند و اوگاندا توانسته اند با سعی بسیار در این زمینه، با موفقیت میـزان انتشار ایــن بـیـماری را كاهش دهند.

اســتفــاده از وسایل پیشگیری، اعمال جنسی ایمن و پرهیز از رفتارهای پـرخــطر دیـگر، «استانداردهای طلایی» راهبردهای پیشگیری از ایدز محسوب می شـوند در كشـور آمـریـكا بـا ایـن كه رفتارهای مخاطره انگیز در برخی از گروه ها هـمانـنـد مــردان همجنس گرا به طور قابل توجـهـی كـاهش یـافـتـه اسـت، گزارش های اخیر حاكی از طغیان مجدد این بیماری می باشند. این تجدید فعالیت قطعاً به صـورت چند عاملی بوده و بخشی از آن به دلیل حمایت عمومی و سیاسی متزلزل می باشـد. روش هـای مـبـارزاتی عـمــده برای تغییر دادن رفتارها در طول زمان دارای نتایجی متغیر و متناقض بوده است. به علاوه توان بالقوه پزشكان ( یا متخصصان بالینی ) در جهت تأثیر گذاری بر اعمال و رفـتار بـیـماران، متأسفانه عمدتاً فراموش شده است. برخلاف كشیدن سیگار، مشاوره و اطلاع رسانی درباره پیشـگیـری از ایـدز در كـمـتـر از یـك درصـد مـوارد مـراجعه بـیـماران بـه پـزشـك عـمومی خـود ارائـه می گردد. در نهایت، دستیابی علم پزشكی به معالجات جدید، كه باعث حفظ جان و سلامتی و جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری های ویروسی می شود نـیـز مـمـكن اسـت تـرس از دچـار شـدن به ایدز را كاهش دهد. متـأسـفانه این روش های درمانی برای همه جواب نداده، انجامشان مشكل بوده و منوط به داشتن پتانسیل پادزهری و عوارض بلندمدت خواهد بود.

از آنجایی كه احتمال تولید یك دارو یا واكسن در آینده نزدیك كم است ، تلاش برای كاستن بیماری مسری ایدز باید به عـنوان هدفی اولیه بر پیشگیری از این بیماری تمركز یـابد. پــزشكان و ارائه كنندگان اقلام بـهداشتی باید نقش عمـده ای در ارائه مشـاوره و اطلاع رسانی های پیشگیرانه ایفا نمایند. برای پزشكان مهم است كه بدانند پیشگیری از ایدز نیازی به مهارت های مشاوره ای و مداخلات روان شناختی گسترده ندارد. پیشگیری بـه عنوان بخشی از آموزش سلامتی روزمره است و با تشخیص و سنجش ریسك و فراهم آوردن اطلاعات می توان رفتارهای پر خطر را اصلاح نمود.

 

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند؟

گفته می شود بیش از یك میلیون نفر در آمریکا مبتلا به ایدز هستند و هر ساله بین 40 تا 80 هزار نفر به این تعداد اضافه می شود. به طور قابل توجهی ملاحـظه شد كه در بـیـن مـردان هـمـجنس گرا و معتادان تزریقی همچنان كه بیماری مسری ایدز گـستـرش یافته، گروه های در مـعـرض خـطـر و راه هـای انـتـقـال تـغـییر یـافـته است. زنان، جوانان و نـوجـوانـان و اقــلیت هـای نژادی، سریع ترین جمعیت در حال گسترش مبتـلا بـه ویـروس ایـدز به شمار می روند.

مهم ترین و سریع ترین عامل انتقال ویروس HIV از طریق رفتارهای مخاطره انگیز جنسی می باشد؛ در حالی كه موارد بیمار به صورت سنتی در مراكز شهـری متمـركـز شـده و به تـدریج در حال انتقال به حومه شهرها نیز می باشد.

بنابراین در جواب سؤال «چه افرادی در معرض خطر این بیماری قرار دارند؟» در یك كلمه پاسخ اینست -همه! پزشكان فرض را بـر این می گیرند كه تمامی بیمارانشان - نوجوانان و جوانان - در معرض خطر ابتلا قرار دارنـد. آنـها از هـر كـدام سـؤالاتی خاص درباره رفتارهای جنسی و رفتارهای پر خطر دیگر می پرسند، و بر این اساس مشاوره و آموزش خود را ارائه می نمایند. تصور این كه فردی در خطر ابتلا قرار ندارد، یك فکر خطرناك و گمراه كننده است.


پیشگیری از HIV و رفتارهای جنسی

به منظور ارائه مشاوره و آموزش مؤثر در مورد ایدز، یك پزشك ابتدا باید بتواند از سابـقـه و گـذشته جنـسی فـرد به صـورتی جـامع و فراگیر آگاهی حاصل نماید. این هدف زمانی عملی می گـردد كه مباحث مربوط به مسائل جنسی به راحتـی مـطرح شـود، تـفـاوت های فردی محترم شمرده شود، از واژه های عامیانه قابل فهم توسط همه بیماران استفاده شود و سؤالاتی واضح در مورد رفتـارهـای بـخصوص پرسیده شود - نه این كه فقط سؤال شود، «آیا روابط جنسی داشتی؟»


مبانی HIV

ویروس HIV از طریق عمل جـنسی با در مـعـرض قـرار گـرفتـن غشـاءهـای مـخـاطی آلت تناسلی مرد، دهان، مهبل و مقعد با منی مبتلا به ویروس ایدز، پیش انزال، ترشـح هـای مـهبـلی یـا خـون انـتـقال مـی یـابد.


پیشگیری از HIV و مواد مخدر

گفته می شود یك سوم مبتلایان به HIV معتادان تزریقی هسـتـنـد. ایـن آمار شامل تـعـداد افـرادی كـه هـم زمـان با اعتیاد به مواد مخدر (تزریقی و غیر تزریقی) یـا الـكـل، از طریق رفتارهای پر خطر جنسی دچار HIV می شوند، نمی گردد.افرادی كه آلوده به مواد مخدر هستند باید نكات زیر را رعایت نمایند:

- پرهیز كلی از مصرف مواد مخدر

- مراجعه به برنامه های درمان و ترك اعتیاد

- استفاده از سرنگ های تمیز و خودداری از به كارگیری شراكتی سرنگ

- دوری از ارتباط جنسی خطرناك یا هر نوع عملی كـه دیـگران را در مـعـرض خـطــر قرار دهد.

متأسفانه این نکات همیشه عملی نمی شوند. بیماران خیلی اوقات مـایـل یـا قـادر بـه تغییر دادن اعمال و رفتار، پـذیـرش درمـان یــا دستـیابی بــه خـدمات بـه كارگیری روش های مناسب نیستند. از آنجایی كه این سناریو اغلب تكرار می شود، راهبرد پیشگیری از HIV بیشتر شبیه یك مدل كاهش آسیب می بـاشـد. این مدل می پذیرد كه استفاده از مواد مخدر وجود داشته و اتفاق می افتد، امـا ســعی در به حداقل رساندن پی آمدهای مضر آن رفتار می نماید.

قالَ علیٌ علیهِ السَّلامُ : کـَم مِن شَهوَةِ ساعَةٍ اَورَثـَت حُزناً طـَویلاً.

علی علیه السلام فرموده است: چه بسا یک ساعت کامروایی و شهوت، اندوه طولانی به بار می آورد و غم و غصه ی فراوان از پی دارد.


مبانی HIV در خصوص مصرف مواد مخدر

اولین قدم، آموزش صحیح است. در مورد بیمارانی كه مرتباً از مواد مخدر تزریقی استفاده می كنند نیز نحوه انتقال را شرح می دهیم - ویروس HIV هنگـامی از طـریق مصرف مواد منتقل می شــود كه خون یا دیگر مایعات بدن از یك فرد مبتلا به شخصی كه هنوز مبتلا نشده انتقال یابد. باید دانست كه سوزن ها یا سرنگ هـای مشـتـرك متداول ترین راه انتقال بیماری ایدز در بین معتادان تزریقی محسوب می گردد. معتادان باید برای هر تزریق از سرنگ های استریل شده استـفاده نمایند. اشخاصی كه همچنان به استفاده اشتراكی از سرنگ مبـادرت مـی ورزند، بـاید از جـزئیات كامل نحوه ضدعفونی نمودن وسایل خود آگاهی یابند.

ویروس HIV به طور مؤثر از طریق شستشوی مناسب وسایل استعمال مواد بـا آب تمیز از بین می رود. بعد از آب كشیدن، باید آن را حداقل به مدت یك دقیقه در یك مـایع ضـدعفونی كننده قوی خیـسـاند یا شستشو داد. در برخی كشورها محل هایی وجود دارد كه معتادان تزریقی می تـوانند سوزن های مستعمل و آلوده خود را با سوزن های استریل تعویض كنند. مطالعات نشان داده كه برنامه های تعویض سوزن ، انتقال بیماری را در بین معتادان تزریقی كاهش داده و یك ایده مفـیـد بـرای هـر بـرنامـه فـراگیر پیـشگیری از ایـدز است. اگرچـه، بــرخــی نـقـادان بیم دارند كه چنین برنامه هایی معتادان تزریقی را از یافتن راه های درمان بازداشته و مــمكن است بــر استـفاده از مــواد مــخدر صحه بگذارد؛ هیچ مـدركی ایـن ادعـاهـا را تـصدیــق نمی كند. با حمایت های شدید انجمن های علمی، مذاكره درباره برنامه تعویض سوزن ظاهراً بیشتر جنبه سیاسی پـیـدا كرده تا جـنـبـه سلامـتـی همگانی.


پیشگیری از HIV و بارداری

هیچ كدام از برنامه های پیشگیری از HIV به اندازه برنامه های پیشگیری در زنان باردار موفق نبوده است. 90 درصد از مـوارد بـیـماری ایـدز در كـودكان بـه دلیل انتقال آن از طریق مـادر- فـرزنـدی روی می دهد. در آمریكا سالانه 7000 كودك از طریق مادران مبـتـلا بـه HIV متولد می شوند، ولی تعداد نادری از این كودكان حامل ویروس ایدز نیستند. در كشورهای در حـال تـوسـعـه ایـن تــعداد بسیار بسیار بیشتر است. در خلال بارداری یـا زایـمـان اگـر درمان های مناسبی صورت نگیرد، ویروس HIV می تواند در بیش از یـك سـوم موارد از مـادر به فرزند انتقال یابد.

در سال های اخـیر معالجات دارویـی در خصـوص مبــارزه با HIV موارد میزان انتقال بیماری را كاهش داده اند. یك داروی خاص به نام AZT یا ZIDOVUDINE، وقتی هم به مادر باردار و هم به كـودك تـازه بـه دنیا آمده داده می شود، می تواند به میزان 8 درصد انتقال بیماری را كاهش دهد. داروهای دیگر HIV نـیـز مـمـكن اسـت مـؤثر باشند ولی در این خصوص مطالعات كافی صورت نگرفته است.

زنان باردار بـاید تـست HIV را حتماً انجام دهند و از مشاوره صحیح در این زمینه برخوردار گردند. زنــانی كه مبتلا به HIV هستند باید اطلاعات كافی در مــورد جـلوگیــری از بــارداری، خطر انــتقـال ویــروس HIV از مادر به فرزند، و به كارگیری داروهـــای ضـد ایدز جهت كاستن احتمال انتقال، از پزشك خود كسب نمایند. همـچنـیـن بـرای زنـان مـبــتلا به HIV بخصوص كسانی كه شوهرشان HIV منـفـی هسـتـنـد لازم است تا مشاوره ای صحـیـح در مـورد رفـتـارهای جنــسی ایـمن دریافت كنند، و اگر قصد بارداری دارند، جایگزین های آمیزش محافظت نشده را بیاموزند.

بیشتر موارد راه های انتقال ویروس HIV می تـواند بـه طرق مخـتلف بـه رفـتـار بشر مربوط گردد؛ مانند مواد مخدر و فعالیت های جنسی. در حالی كـه ایـن گونه رفتارها در بـرخی از جوامع رواج بسیاری یافته است، اغلب آنها را می تـوان بــا آموزش و مشاوره منـاسب تـغیـیر داد یا اصـلاح نـمـود. چـندین كشور از قبیل تایلند و اوگاندا توانسته اند با سعی بسیار در این زمینه، با موفقیت میـزان انتشار ایــن بـیـماری را كاهش دهند.

در كشورهایی كه داروهای ضد ایدز از قبیل AZT به سادگی در دسترس است برنامه های پیشگیری در زنان باردار در كاهش تعداد كودكان مبتلا به HIV كاملاً موفــق بــوده اسـت. این وضعیت در كشـورهای درحال توسعه بسیار بـد است چـرا كـه فـقـدان مـنـابــع ، دستـیابی بـه داروهـای ضد ایدز را محدود كرده و امكان انجام تست های مربــوط به HIV را كاهش داده است.


پیشگیری از HIV بعد از در معرض قرار گرفتن

تا قبل از این، مردم بعد از دچار شدن به HIV انگیزه كمی برای استفاده از مراقبت های پزشكـی داشـتـنـد. مطالـعات نشان داده اند كه استفاده از AZT بلافاصله بعد از استفاده از سرنگ آلوده، می تـواند تا میزان 80 درصد احتمال ابتلا به HIV را كاهش دهد. پیشگیری پس از پیدایش (PEP) مسـتـلزم استفاده از داروهای ضد HIV بلافاصله بعد از در معرض ویروس قرار گرفتن می بـاشد. اگر این روش برای معتادان تزریقی مفید بوده باشد، منطقی به نظر می رسد كه برای افرادی كه از طریق تماس جنسی در معرض ابتلا قرار دارند نیز مفید واقع گردد.

نظریه اصلی در مورد PEP به عنوان یـك راهبرد پیشگیری كننده از HIV این است كه مصرف داروهای ضد ایدز بعد از این كه فرد در معرض HIV قرار می گیرد، ممكن است بتواند از طریق متوقف نمودن تكثیرعفونت و یا تقــویت سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن ویروس، از ابتلا به بیماری جلوگیری نماید.

تا به امـروز مـدرك آشـكاری كه PEP را بعد از رفتارهای پر خطر جنسی مؤثر بداند، وجـود نـداشـتـه و بـرای PEP فعـلاً رهنمودهای ملی یا موافقت نامه ای در این شرایـط تـهـیـه نشده است. با این حال در بسیاری از كشورها پـزشــكان و متخصصان بالینی PEP را بعد از رفتارهای پرخطر جنسی به افراد پیشنهاد می كنند.

اغلب مردم ( و بسیاری متخصصان بالینی ) تا به حـال چـیـزی در مــورد PEP به گوششان نخورده است. برای پیاده سازی راهبردهای فراگیر پیـشگیـری از HIV، بـالابـردن سـطــح آگاهی جامعه ضروری است. ببینید آیا PEP در محل زندگی شما ارائه می شــود. مـردم باید بدانند كه PEP یك خط مشی اولیه برای پیشگیری از HIV نمی بـاشد.اســتفــاده از وسایل پیشگیری، اعمال جنسی ایمن و پرهیز از رفتارهای پـرخــطر دیـگر، «استانداردهای طلایی» راهبردهای پیشگیری از ایدز محسوب می شـوند. با این حال در صورتی كه متدهای اولیه پیشگیری دچار نقصان شد، می توان از PEP برای كاهش احتمال ابتلا به بیماری در فرد استفاده نمود. مـیزان تـأثیر پـذیـری PEP در كـاهـش خـطر ابـتـلا بعد از رفتارهای پر خطر جنسی كماكان ناشناخته مانده است.

اگرچه رهنمودهای پذیرفته شده جهـانـی بـرای PEP وجـود ندارد، این متد برای كسانی كه دارای تماس های جنسی محافظت نشده مقعـدی، مـهـبلی و یـا دهـانی بـا انـزال فرد مبتلا به HIV یا محتمل به آن (مانند معتادان تزریقی) بوده اند، توصیه می گردد. PEP باید حـداكثر سه روز (72 ساعت) بعد از در مـعرض قـرار گـرفتن شروع شود. PEP برای افرادی كـه از طـریق اعـمال جـنسی ایـزوله در مـعرض ویـروس HIV قـرار گرفته، یـا در آیـنده قصد انجام رفتارهای ایمن تر را دارند، بسیار مناسب می بـاشد، امـا رهـنمودهـای سـریـع و قطعی برای زمان به كارگیری PEP تحت این شرایط وجود ندارد.


نتیجه

بـا نـبـودن واكسـن و درمان قطعی، تلاش ما برای غلبه بر بیماری مسـری HIV بـایـد روی پیشگیری از آن تمركز یابد. چـه اعـمـال جـنـسی بـاشـد، چـه مـصـرف مـواد مخـدر و چه رفتارهای دیگری كه فرد را در معرض خطر ابتلا قرار دهد؛ لازم اسـت مـردم از آموزش ها و مهارت های صحیح برای محافظت از خودشان بهره مند گردند.

منبع :تبیان

نوع مطلب : بلاگ پارس : پزشکی سلامت - مطالب معتبر طبی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1 - پارچ خمیر ریز کیک و شیرینی Batter Dispenser

دارای دریچه زیرین جهت خروج مواد

دارای محفظه مدرج


دارای دسته فنری خوش دست

بدون ریختن مواد اضافه دور سطح و ظرف


استفاده ی آسان و شست و شوی راحت حتی در ماشین ظرف شوییقیمت : 25000 تومانحتما برای شما هم زیاد پیش آمده که موقع درست کردن کیک و شیرینی و ریختن خمیر درون قالب ، مواد دور ظرف و یا روی سطح و میز ریخته و مجبور به گذاشتن زمان و تمیز کردن شدید باشید، بهمین خاطر امروز محصول پارچ خمیر ریز Batter Dispenser را به شما معرفی می نماییم که به کمک این محصول میتوانید به مقدار دلخواه ، مواد را درون قالب بریزید و از کثیف شدن دور قالب و سطح جلوگیری کرده و برای درست کردن کیک ، مافین ، پنکیک و ... استفاده کنید.این محصول کارکرد بسیار آسانی دارد و تنها با یک دست قابل استفاده می باشد و با فشار دادن اهرم دستگیره، پایین محفظه باز شده و مواد به میزان دلخواه بیرون ریخته میشود و با رها کردن اهرم محفظه بسته میشود. ویژگی بعدی ، شفاف و مدرج بودن پارچ این محصول می باشد که میتوانید مقدار مورد نظرتان را مشاهده کنید.

قیمت : 25000 تومانمشخصات محصول:
- نام: پارچ خمیر ریز کیک و شیرینی Batter dispenser
- جنس: PVC
- مناسب برای: درست کردن کیک،مافین،پنکیک و....
- ظرفیت: 900 میلی لیتر
- دریچه: باز و بسته شدن دریچه زیرین دستگاه
- دسته: دارای دسته فنری بسیار خوش دست
- مدرج: مدرج از 100 میلی لیتر تا 900 میلی لیتر
- ابعاد: ارتفاع 19 سانتی متر و قطر 10 سانتی متر
- قابلیت شست و شوی آسان: داردویژگی های محصول:
- دارای محفظه مدرج
- دارای دریچه زیرین جهت خروج مواد
- دارای دسته فنری خوش دست
- بدون ریختن مواد اضافه دور سطح و ظرف
- استفاده ی آسان و شست و شوی راحت حتی در ماشین ظرف شویی

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت : 25000 تومان


پوست کن آناناس بهترین و راحت ترین روش پوست کندن و ورقه حلقه ای کردن آناناس است. این وسیله دارای تیغه های تیز می باشد که به راحتی می تواند آناناس را از پوست جدا نماید.

قیمت : 14800 تومان
 • خانم های گرامی موقع شستن ظرف یا میوه یا تمیز کردن ماهی و ... فقط کافیست این محصول را بر روی سینک آشپرخانه پهن کنید. تولید شده از جنس استیل و بسیار با کیفیت.

  قیمت : 20000 تومان
 • درب جادویی مجیک مش از جنس توری می باشد و از ورود و خروج هوا جلوگیری نمی کند، در نتیجه برای فصل های گرم که می خواهید در و پنجره ی منزل خود را باز بگزارید بسیار مناسب است.

  قیمت : 19800 تومان
 • نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :
  توپ بوگیر و تازه نگهدارنده میوه و سبزیجات

  مناسب برای تازه نگهداشتن میوه و سبزیجات و رفع بوی نامطبوع

  افزایش دهنده طول عمر میوه و سبزیجات


  قابلیت استفاده مکرر از توپ ها

  هر بسته ارسالی دارای 3 عدد توپ می باشد  قیمت : 14000 تومان  دیگر نگران بو گرفتن مواد غذایی در یخچال خود نباشید.توپ های بوگیر محصول جدیدی هستند که با قرار دادن این توپ ها در یخچال هم بوی میوه و سبزیجات و . . . را گرفته و هم آن ها را تازه نگهداری می کنند که با این کار شما می توانید آن ها را بدون اینکه فاسد شوند برای مدت طولانی تری در یخچال نگهداری کنید . پکیج بوگیر یخچال شامل 3 توپ بوگیر می باشد . سالم و تازه نگه داشتن تا بیشتر از ۳ برابر از ویژگی های مهم توپ های بوگیر بوده و ویژگی مهم دیگر این محصول این است که می توانید تا مدت ها از این 3 توپ استفاده کنید.
  قیمت : 14000 تومان  کافیست یک عدد توپ بوگیر را داخل یخچال و در کنار میوه و سبزیجات قرار دهید و دیگر نگران بو گرفتن یخچال و یا خراب شدن خوراکی های خود نباشید .  میوه ها و سبزیجات با زیاد ماندن در یخچال تولید گازی می کنند که باعث از بین بردن سریع آنها میشود . مواد بکار رفته در آن و همچنین پتاسیم داخل توپ در یخچال باعث جذب آن گاز ها شده و از بین رفتن سریع انها جلوگیری میکند و شما میتوانید مدت زمان بیشتری سبزیجات و میوه و غذای خود را در یخچال سالم نگه دارید و همچنین از بوی بد یخچال جلوگیری کنید .
  قیمت : 14000 تومان  ویژگی های محصول:
  نام: توپ های بوگیر و تازه نگهدارنده میوه و سبزیجات
  مواد تشکیل دهنده: پتاسیم
  تعداد: 3 عدد توپ
  مناسب: برای تازه نگهداشتن میوه و سبزیجات و رفع بوی نامطبوع
  ویژگی: استفاده مکرر از توپ ها
  گارانتی: 72 ساعت گارانتی تست فیزیکی
  توضیح: هر بسته ارسالی دارای 3 عدد توپ می باشد

  روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

  قیمت : 14000 تومان


  این محصول دارای تیغه هایی تیز و برنده می باشد که بدون نیاز به زور و فشار به راحتی می توانید هندوانه را به 12 برش مساوی تقسیم کنید و میل کنید. مناسب برای انواع صیفی جات ...

  قیمت : 38500 تومان
 • رخت آویز جادویی و شگفت انگیز واندر هنگر حجم کمد لباس شما را 5 برابر می کند. با رخت اویز واندر هنگر لباسهای شما دیگر چروک نخواهد شد. وسیله ای مخصوص زندگی های امروزی ...

  قیمت : 16000 تومان
 • مهم‌ترین ویژگی این محصول دسترسی آسان‌تر به نقاط سخت مانند پیچ‌های سقفی، پیچ‌های قرار گرفته در کنج و ... هست. طراحی کاربردی و هوشمندانه، قابلیت کارکرد با شکست تا زاویه 90 درجه.

  قیمت : 29500 تومان
 • نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :
  دستگاه ردیاب هوشمند بلوتوث

  جلوگیری از سرقت و گم شدن کیف پول، موبایل

  وسایل شخصی، و حتی کودکان شما ...


  ثبت آخرین موقعیت دستگاه بر روی نقشه گوگل

  با استفاده از اینترنت موبایل

  ردیابی وسایل و یا کیف گمشده شما

  نمایش آخرین محل پارک اتومبیل بر روی نقشه گوگل

  قابل استفاده بر روی تمام گوشی های اندروید و اپل  قیمت : 29000 تومان  امروزه یکی از دغدغه های افراد جامعه گم کردن گوشی موبایل، کیف پول و سایر وسایل شخصی می باشد. اما تکنولوژی به کمک این مشکل آمده است. با ردیاب هوشمند بلوتوث، به آسانی می توانید وسایل خود را پیدا کنید.
  حتی به وسیله این دستگاه می توانید از گم شدن کودکان و یا افراد سالمند هم جلوگیری کنید و همچنین از آخرین محل پارک اتومبیل خود مطلع شوید.  تنها کافی است ردیاب را درون اتومبیل، کیف پول و یا درون جیب فرزند خردسال خود بگذارید. حال بوسیله نرم افزار هوشمندی که بر روی گوشی موبایل خود نصب کرده اید، در هر لحظه، آخرین موقعیت وسیله و یا کودک خود را بر روی نقشه گوگل مشاهده نمایید.
  نحوه کار این دستگاه بدین گونه هست که از طریق بلوتوث به موبایل متصل شده و آخرین محلی که در آنجا قرار دارد را به وسیله اینترنت موبایل، در نقشه گوگل ذخیره خواهد کرد و بدین گونه می توانید از آخرین موقعیت لوازم گمشده یا سرقت شده خود مطلع شوید! نرم افزار مربوطه این دستگاه بر روی تمامی گوشی های موبایل اندروید و اپل قابل نصب است.  میهن استور برای شما یک فایل جامع راهنمای فارسی استفاده از این دستگاه را آماده کرده است که می توانید از این لینک دریافت نمایید. در فایل مربوطه لینک دانلود نرم افزار مورد نیاز دستگاه ردیاب بلوتوث هوشمند نیز قرار داده شده است.


  قیمت : 29000 تومان  ردیاب هوشمند، به گونه ای طراحی شده است که اگر وسیله گم شده مسافت معینی از شما دورتر شود (این مسافت در نرم افزار مربوطه قابل تنظیم است)، با صدای آلارم خود به شما هشدار می دهد و این امر مانع سرقت کیف و وسایل شما می شود. همچنین آلارم همزمان با دستگاه ردیاب از طریق موبایل شما هم به صدا در می آید.  فراموش کرده اید که اتومبیل خود را در کدام کوچه و یا خیابان پارک کرده اید؟ جای اتومبیل را در پارکینگ های مراکز خرید پیدا نمی کنید؟ بوسیله ردیاب هوشمند بلوتوث، آخرین موقعیت اتومبیل خود را بر روی نقشه گوگل مشاهده کنید و بدون استرس آن را پیدا کنید.  از این پس، با خیالی راحت کودک خود را به پارک و مراکز خرید ببرید، ردیاب را در جیب فرزند خود بگذارید، در صورتیکه فرزند شما در شلوغی از شما دور شد، با هشدار به موقع مانع گم شدن فرزند خود شوید.


  قیمت : 29000 تومان  لینک دانلود راهنمای فارسی استفاده از دستگاه ردیاب (همراه با لینک دانلود نرم افزار مربوطه)

  ویژگی های ردیاب هوشمند بلوتوث :
  - هماهنگ با گوشی های اندرویدی و آیفون IOS
  - دارای نرم افزار هوشمند با امکانات مختلف
  - ثبت آخرین موقعیت دستگاه بر روی نقشه گوگل با استفاده از اینترنت موبایل
  - هشدار به صورت آلارم در صورت دور شدن از شما (صدای آلارم هم از دستگاه و هم موبایل در می آید)
  - امکان استفاده به عنوان ریموت شاتر بلوتوث (جهت عکاسی از راه دور)
  - طراحی شکیل و زیبا
  - اندازه: 15 * 9 * 1.5 سانتی متر  روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

  قیمت : 29000 تومان


  مونوپاد، یک وسیله تک‌پایه‌، سبک، جمع‌وجور و کاربردی برای موبایل و دوربین دیجیتال است. این وسیله برای ثبت عکس‌هایی از زاویه دید غیر معمول کاربرد بسیاری دارد.

  قیمت : 14800 تومان
 • کیف پول و گوشی لمسی Touch Purse یک کیف و محافظ بسیار خوب، نه تنها برای گوشی موبایل بلکه مناسب برای پول و کارت های اعتباری شما است. طراحی زیبا و هوشمندانه ...

  قیمت : 19000 تومان
 • پاور بانک وسیله ای بی نظیر و شگفت انگیزی بوده که برنده جایزه بهترین طراحی کالا و حرفه (Reddot Design Award) شده است. بدون نیاز به برق، موبایل یا تبلت خود را شارژ کنید!

  قیمت : 42000 تومان
 • نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :
  سفارش هاست , ثبت دامین , VPS ,VDS , ssl certificate , پلان های نمایندگی فروش هاست و دامینهاست
  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :
  خرید هاست , ثبت دامنه , سرور مجازی اختصاصی , نمایندگی هاست  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :

  موانع چهارگانه رسیدن به کمال در کلام امام هادی(ع)

  اگر انسان بخواهد خود را به صفات زیبای اخلاقی بیاراید، لازم است كه وجودش را از آلودگی های نفسانی و شیطانی پاك سازد.

  به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، به مناسبت سالروز شهادت امام هادی موانع چهارگانه رسیدن به کمال را از نگاه امام هادی علیه السلام و به قلم حجت الاسلام عبدالکریم پاک نیا تبریزی را در ادامه می‌خوانید:

   

  امام هادی(ع) در مورد بخل كه یكی از صفات زشت انسانی است، می‌ فرماید: «وَالْبُخْلُ أذَمُّ الأخْلاَقِ»؛ بخل، زشت‌ ترین اخلاق به شمار می ‌رود. چون افراط در بذل مال «اسراف» محسوب می ‌شود و در مقابل، تفریط در آن را بخل می ‌گویند كه هر دو قبیح است و حدّ‌ اعتدال آن «جود» و «سخا»ست كه امری پسندیده و محمود می ‌باشد؛

   

  انسان برای رسیدن به قلّه كمال معنوی و نجات یافتن از سقوط در ورطه‌ هلاكت، نیازمند فراهم شدن مقدماتی است كه از جمله آنها رفع موانع و آسیب های روحی و روانی است؛ یعنی اگر انسان بخواهد خود را به صفات زیبای اخلاقی بیاراید، لازم است كه وجودش را از آلودگی های نفسانی و شیطانی پاك سازد.

   

  در این رابطه حضرت امام علی النقی علیه السلام می‌ فرماید: «الْحَسَدُ مَاحِقُ الْحَسَنَاتِ وَ الزَّهْوُ جَالِبُ الْمَقْتِ وَ الْعُجْبُ صَارِفٌ عَنْ طَلَبِ الْعِلْمِ دَاعٍ إِلَى الغَمْطِ وَ الْجَهْلِ وَ الْبُخْلُ أَذَمُّ الْأَخْلَاقِ وَ الطَّمَعُ سَجِیَّةٌ سَیِّئَةٌ؛ (1) حسد، نیكی ها را نابود می ‌كند، خود برتربینی و تکبّر، دشمنی و نفرت می ‌آورد، خودخواهی و خودپسندی، آدمی را از طلب علم باز می‌ دارد و حقّ‌ دیگران را ناچیز می ‌شمارد و موجب نادانی می‌ شود، بخل، زشت ‌ترین اخلاق به شمار می‌ رود، و طمع، خوی بدی محسوب می‌ گردد.»

   

  امام هادی علیه السلام در این سخن حكیمانه برخی از بیماری های اساسی روح را، همانند: حسد،‌ تكبر، بخل و طمع كه مانع كمال انسانی است، مطرح فرموده و به كمال ‌جویان عالم هشدار می ‌دهد كه تا این مرض ها معالجه و رفع نشود، سایر تلاش های انسان بی‌ فایده خواهد بود. در این مقال با استعانت از آیات و روایات به شرحی مختصر از کلام امام هادی علیه السلام می ‏پردازیم.

   

  * چهار خصلت مذموم و ممدوح

  مهم‌ ترین نكته در اینجا شناختن مرزهای ظریف و حساس این صفت هاست و هر یك بستگی به موقعیت و نیت افراد دارد؛ زیرا این صفات نسبی بوده و خوب و بد دارد (2) كه انسان در صورت عدم شناخت كافی از خوب و بد آن ممكن است دچار افراط و تفریط شده و گرفتار انحطاط روحی و اخلاقی بشود؛ یعنی نه تنها متخلّق به اخلاق اسلامی نمی‌ شود؛ بلكه گاهی عكس قضیه اتفاق می ‌افتد.

   

  * حسد

  حسد یعنی تمنای زوال نعمتی از برادر مسلمان خود؛ از نعمت هایی كه صلاح او باشد و اگر تمنای زوال نعمت از او نكند؛ بلكه مثل آن را از برای خود خواهد، آن را «غبطه» و «منافسه» می ‌گویند و اگر زوال چیزی را از كسی خواهد، كه صلاح او نباشد، ‌آن را «غیرت» گویند، و ضدّ حسد، نُصح و خیرخواهی است و آن عبارت است از: خواستن نعمتی كه صلاح برادر مسلمان در آن باشد، از برای او. (3)

  معیار در نصیحت آن است كه آنچه را از برای خود خواهی، برای برادر خود نیز بخواهی و آنچه را كه برای خود مكروه داری، برای او نیز مكروه داشته باشی.

   

  معیار در حسد آن است كه آنچه را برای خود نخواهی، برای او بخواهی و آنچه را برای خود می‌ خواهی، برای او نخواهی.

  * مذمت حسد و فضیلت غبطه

  در صفت آرزوی سلب نعمت از دیگران به ناحق، حسد ناپسند و مذموم است و سخن امام هادی علیه السلام به همین حسد مذموم اشاره دارد كه فرمود: «اَلْحَسَدُ مَاحِقُ الْحَسَنَاتِ؛ حسد نیكی ها را نابود می‌ كند.»؛ امّا در صورت آرزوی سلب نعمت از ظالم و فاسق، خوب است. همچنین در صورت آرزوی به دست آوردن نعمت های در دست دیگران ـ بدون اینكه خود آرزوی سلب آن را از دیگران بكند، كه به آن «غبطه» می ‌گویند ـ خصلتی انسانی و خداپسندانه است.

   

  امام صادق علیه السلام در مورد فرق مؤمن و منافق در غبطه و حسد فرمود: «إِنَّ الْمُؤْمِنَ یَغْبِطُ وَ لَا یَحْسُدُ وَ الْمُنَافِقُ یَحْسُدُ وَ لَا یَغْبِطُ؛ (4) مؤمن غبطه می ‌خورد و حسادت ندارد، و منافق حسد می ‌ورزد و غبطه ندارد.»

   

  * نمونه ‌هایی از غبطه پسندیده

  1. روزی امام چهارم علیه السلام به «عبید الله بن عباس بن علی علیه السلام» نگاهی كرد و اشك چشمانش را فرا گرفت و فرمود: روزی به رسول خدا صلی الله علیه وآله سخت ‌تر از روز احد نگذشت كه عمویش حمزه در آن كشته شد و بعد از آن در جنگ موته است كه عموزاده ‌اش جعفر بن ابی طالب كشته شد. سپس فرمود: روزی چون روز تو نباشد ای حسین! سی‌ هزار مرد كه گمان می ‌كردند از این امّتند، دور او را گرفتند و هر كدام به كشتن او به خدا تقرّب می ‌جستند و او خدا را به آنها یادآور می ‌شد؛ ولی پند نمی‌ گرفتند تا او را با ظلم و ستم به شهادت رساندند. سپس فرمود: «رَحِمَ اللَّهُ الْعَبَّاسَ فَلَقَدْ آثَرَ وَ أَبْلَى وَ فَدَى أَخَاهُ بِنَفْسِهِ حَتَّى قُطِعَتْ یَدَاهُ فَأَبْدَلَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِمَا جَنَاحَیْنِ یَطِیرُ بِهِمَا مَعَ الْمَلَائِكَةِ فِی الْجَنَّةِ كَمَا جَعَلَ لِجَعْفَرِ بْنِ أَبِی طَالِبٍ وَ إِنَّ لِلْعَبَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى مَنْزِلَةً یَغْبِطُهُ بِهَا جَمِیعُ الشُّهَدَاءِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ؛ (5) خدا [عمویم] عباس را رحمت كند كه جانبازی كرد و خود را فدای برادر ارجمندش نمود تا دو دستش قطع شد و خداوند در مقابل آن دو دست؛ مثل عمویش حضرت جعفر طیار دو بال به او عنایت كرد تا با آنها به همراه ملائكه در بهشت پرواز كند، همانا حضرت عباس علیه السلام نزد خداوند تبارك و تعالی منزلتی عظیم دارد كه تمام شهدا در روز قیامت بر او غبطه می ‌خورند [و تمنای مقامش را می ‌نمایند].»

   

  جای دارد كه شهیدان همگی غبطه خورند                     به مقامی كه تو را داده خداوند كریم

  2. امام عسكری علیه السلام نیز در مورد عظمت «فضل بن شاذان» این شخصیت خراسانی فرموده است: «أَغْبِطُ أَهْلَ خُرَاسَانَ لِمَكَانِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ وَ كَوْنِهِ بَیْنَ أَظْهُرِهِمْ؛ (6) من بر مردم خراسان غبطه می‌ خورم كه فضل بن شاذان در میان آنهاست.»

   

  اساساً هیچ كس بدون احساس حسد نیست و هر كسی ممكن است كه در زندگی خود به نوعی گرفتار این صفت باشد؛ امّا مهم، پیگیری و ترتیب اثر ندادن به این صفت است. امام صادق علیه السلام می ‌فرماید: «ثَلَاثَةٌ لَمْ یَنْجُ مِنْهَا نَبِیٌّ فَمَنْ دُونَهُ التَّفَكُّرُ فِی الْوَسْوَسَةِ فِی الْخَلْقِ وَ الطِّیَرَةُ وَ الْحَسَدُ إِلَّا أَنَّ الْمُؤْمِنَ لَا یَسْتَعْمِلُ حَسَدَهُ؛ (7) سه چیز است كه پیغمبر و كمتر از پیغمبر از آن رهایی نیابند: فكر كردن در وسوسه ‌های راجع به خلقت و چگونگی آفرینش (و سؤال هایی كه در این زمینه برای انسان پیش می ‌آید)، فال بد زدن و حسد بردن، جز آنكه شخص با ایمان حسد خود را به كار نمی ‌بندد (8) (و به دنبال آن، به فكر سلب نعمت از محسود نمی ‌افتد و كاری انجام نمی ‌دهد).»

   

  به این جهت پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله می‌ فرماید: «إِذَا تَطَیَّرْتَ فَامْضِ وَ إِذَا ظَنَنْتَ فَلَا تَقْضِ وَإذَا حَسَدْتَ فَلاَ تَبْغ؛ (9) چون فال بد زنی، اعتنا نكن! چون گمان بد بری، قضاوت مكن! و چون حسد بری، دنبالش را مگیر!»

   

  * تکبر مذموم و ممدوح

  امام هادی علیه السلام در ادامه فرمایش خود به نتایج سوء تكبر و فخرفروشی اشاره كرده و می ‌افزاید: «وَ الزَّهْوُ جَالِبُ الْمَقْت‏ وَ الْعُجْبُ صَارِفٌ عَنْ طَلَبِ الْعِلْمِ دَاعٍ إِلَى الغَمْطِ وَ الْجَهْلِ؛ (10) خود برتربینی و رفتار متکبرانه، دشمنی و نفرت می ‌آورد و خودخواهی و خودپسندی آدمی را از طلب علم باز می‌ دارد و حقّ دیگران را ناچیز می ‌شمارد و موجب نادانی می ‌شود.»

   

  البته تكبر گاهی بد است و آن در موقعی است كه انسان در مقابل بندگان خدا، خودستایی و فخرفروشی كند و توقع داشته باشد كه دیگران او را بی ‌جهت محترم داشته و تكریمش كنند و روحیه استكباری را در خود تقویت نماید. این خصلت زشت از عادات ایام جاهلیت بوده و امری مذموم است و اگر در مقابل خداوند و دستورات آن باشد، انسان را تا مرز كفر پیش می ‌برد. خداوند متعال این صفت را به ابلیس نسبت داده و می ‌فرماید: «وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلیسَ أَبى‏ وَ اسْتَكْبَرَ وَ كانَ مِنَ الْكافِرینَ»؛ (11) «و هنگامی كه به فرشتگان گفتیم: به آدم سجده و خضوع كنید، همگی سجده كردند؛ جز شیطان كه سر باز زد و تكبر ورزید [و به خاطر تكبر] از جمله كافران شد!» امام هادی علیه السلام در مورد عواقب زیانبار تكبر مذموم و منفی می ‌فرماید: «مَنْ رَضِیَ عَنْ نَفْسِهِ كَثُرَ السَّاخِطُونَ عَلَیْهِ؛ (12) آن كس كه خودپسند و از خود راضی است، غضب‌ كنندگان به وی زیاد خواهند بود.»

   

  اما گاهی تكبر خوب و پسندیده است و آن در صورتی است كه نیت خیری در كار باشد، مثلاً انسان در مقابل افراد سركش و شیطان ‌صفت تكبر نماید.

  در معارف دینی نیز مواردی ذكر شده است كه تكبر خوب می ‌باشد؛ از جمله در میدان جنگ، در مقابل دشمن (13) و همچنین در مقابل شخص متكبر، و همچنین لازم است كه زن مسلمان در مقابل مرد نامحرم رفتار متكبرانه ‌ای داشته باشد.

   

  * دو نمونه از تکبر ممدوح

  الف. امام علی علیه السلام در مورد تكبر ممدوح فرمود: «خِیَارُ خِصَالِ النِّسَاءِ شِرَارُ خِصَالِ الرِّجَالِ: الزَّهْوُ وَ الْجُبْنُ وَ الْبُخْلُ؛ فَإِذَا كَانَتِ الْمَرْأَةُ ذَاتَ زَهْوٍ لَمْ تُمَكِّنْ مِنْ نَفْسِهَا وَ إِذَا كَانَتْ بَخِیلَةً حَفِظَتْ مَالَهَا وَ مَالَ بَعْلِهَا وَ إِذَا كَانَتْ جَبَانَةً فَرِقَتْ مِنْ كُلِّ شَیْ‏ءٍ یَعْرِضُ لَهَا؛ (14) [برخی از] نیكوترین خُلق و خوی زنان، زشت ‌ترین خصلت های مردان است، مانند: تكبّر، ترس، بخل؛ هرگاه زنی متكبّر باشد، بیگانه را به حریم خود راه نمی ‌دهد، و اگر بخیل باشد، اموال خود و شوهرش را حفظ می‌ كند، و چون ترسان باشد، از هر چیزی كه به آبروی او زیان می ‌رساند، فاصله می ‌گیرد.»

   

  ب. در مقاتل نقل شده است: «هنگام ورود حضرت زینب كبرا علیها السلام به مجلس ابن زیاد، حضرت چنان با ابهت و عظمت وارد شد كه آن حاكم ستمگر بی ‌اختیار گفت: مَنْ هَذِهِ الْمُتَكَبِّرَۀُ؟ (15) این بانوی بزرگ ‌منش كیست؟» رفتار بزرگ ‌منشانه و با هیبت حضرت زینب علیها السلام به دو جهت صورت گرفت: هم تكبر در برابر متكبر و هم در مقابل نامحرم.

   

  علامه مجلسی (ره) نیز در ذیل آیه «سَأَصْرِفُ عَنْ آیاتِیَ الَّذِینَ یَتَكَبَّرُونَ فِی الْأَرْضِ بِغَیْرِ الْحَق»؛ (16) «به زودی كسانی را كه در روی زمین به ناحق تكبّر می ‌ورزند، از [ایمان به] آیات خود، منصرف می ‌سازم.» به دو نوع تكبر مثبت و منفی اشاره كرده است و می ‌فرماید: «چون تكبر نوع ممدوح هم دارد، مانند تكبر در مقابل اهل گناه و فساد، به همین جهت خداوند متعال تكبر به ناحق را نكوهش می ‌كند، نه تكبر به حق را.» (17)

   

  * بخل مثبت و منفی

  امام علی النقی علیه السلام در مورد بخل كه یكی دیگر از صفات زشت انسانی است، می‌ فرماید: «وَالْبُخْلُ أذَمُّ الأخْلاَقِ؛ (18) بخل، زشت‌ ترین اخلاق به شمار می ‌رود.» آنجا هم باز دقت لازم است؛ چون افراط در بذل مال «اسراف» محسوب می ‌شود و در مقابل، تفریط در آن را بخل می ‌گویند كه هر دو قبیح است و حدّ‌ اعتدال آن «جود» و «سخا»ست كه امری پسندیده و محمود می ‌باشد؛ البته گاهی خود بخل هم به همین معنا پسندیده است؛ همچنان‏ كه امام علی علیه السلام می ‌فرماید: «وَ إِذَا كَانَتْ بَخِیلَةً حَفِظَتْ مَالَهَا وَ مَالَ بَعْلِهَا؛ (19) اگر زن، بخیل و ممسك باشد،‌ مال خود و شوهرش را نگهداری می ‌كند.»

   

  بنابر این اگر برخی از صفات اخلاقی و كمالات انسانی را به حدّ اعتدال رفتار كنیم، صفت پسندیده و محمودی است؛ وگرنه ممكن است تبدیل به ضدّ كمال بشود. چنانكه خداوند متعال در قرآن كریم بارها به رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله تذكر داده و آن گرامی را از افراط و تفریط باز می ‌دارد و می‌ فرماید:«وَ لا تَجْعَلْ یَدَكَ مَغْلُولَةً إِلى‏ عُنُقِكَ وَ لا تَبْسُطْها كُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُوماً مَحْسُوراً»؛ (20) «ای رسول ما! هرگز دستت را بر گردنت زنجیر مكن [و ترك انفاق و بخشش منما] و بیش از حد نیز دست خود را مگشای، تا مورد سرزنش قرار گیری و از كار فرو مانی.»

   

  * طمع مثبت و منفی

  پیشوای دهم علیه السلام در مورد صفت طمع نیز می ‌فرماید: «الطَّمَعُ سَجِیَّةٌ سَیِّئَة؛ (21) طمع، خوی بدی محسوب می ‌گردد.»

  این خصلت نازیبا نیز در انحطاط روحی و اخلاقی انسان تأثیر فراوان دارد. طمع، چشم دوختن به دارایی های مردم و توقع نابجا از آنان است كه انسان را به نهایت ذلت و پستی سوق می‌ دهد و در مقابل، صفت استغنا قرار دارد؛ البته توقع بجا از مردم خوب است كه از طریق ارتباطات سالم و منطقی صورت گیرد؛ چون هیچ كس از ارتباط و تعامل با مردم بی ‌نیاز نیست، و اگر در قضیه بی‌ نیازی و استغنا، انسان مقداری افراط كند، باز ممكن است به دام خصلت دیگری به نام تكبر و خود بزرگ ‌بینی گرفتار شود و آدمی خشك و منزوی تلقی گردد، كه با روح اسلام سازگار نیست.

  همچنین طمع در مسایل معنوی و درخواست از خداوند متعال ممدوح و مطلوب است و بارها در قرآن مورد ستایش قرار گرفته است. از جمله از زبان سَحَره مصر می ‌فرماید: «إِنَّا نَطْمَعُ أَنْ یَغْفِرَ لَنا رَبُّنا خَطایانا أَنْ كُنَّا أَوَّلَ الْمُؤْمِنینَ»؛ (22) «ما طمع داریم كه پروردگارمان خطاهای ما را ببخشد؛ چرا كه ما نخستین ایمان ‌آورندگان بودیم!» و از زبان حضرت ابراهیم علیه السلام یادآور می ‌شود كه: «وَ الَّذی أَطْمَعُ أَنْ یَغْفِرَ لی‏ خَطیئَتی‏ یَوْمَ الدِّینِ»؛ (23) «و از پروردگار عالمیان طمع دارم گناهم را در روز جزا ببخشد!»

  به این جهت در مورد پیاده كردن اوصاف اخلاقی و عمل به آنها، نباید دچار افراط و تفریط شد؛ البته لازم است كه برای مصونیت از این آفت حتماً از رهنمودهای اساتید اخلاق و انسان های كمال‌ یافته بهره‌ برداری نمود.

  عبدالکریم پاک نیا تبریزی

  پاورقی:

  1) بحار الانوار، علامه مجلسی، نشر الوفا، بیروت، 1404 ق، ج 69، ص 199، باب جوامع مساوی الاخلاق.

  2) البته نسبی بودن برخی از ارزشهای اخلاقی در روایات؛ ارتباطی به نسبی بودن اصل اخلاق و معیارهای ثابت اخلاقی ندارد.

  3) معراج السعادة، ملا احمد نراقی، نشر هجرت، ص 417.

  4) الكافی، محمد بن یعقوب كلینی، نشر اسلامیه، تهران، 1362 ش، ج 2، ص 307، باب الحسد.

  5) أمالی صدوق، ص 462، المجلس السبعون.

  6) رجال كشی، با كوشش شیخ طوسی، نشر دانشگاه مشهد، ج 2، ص 820؛ وسائل الشیعة، شیخ حرّ عاملی، مؤسسه آل البیت، قم، ج 27، ص 101.

  7) الكافی،‌ج 8، ص 108.

  8) علامه مجلسی رحمه الله در توضیح این حدیث می‌نویسد: «ظاهر این حدیث آن است كه حسدی كه در خاطره انسان خطور كند، بی‌آنكه آن را برای مردم آشكار سازد، گناه نیست؛ وگرنه اتصاف انبیا بدان ممكن نیست، و امكان دارد كه مقصود از حسد در اینجا معنای عامی باشد كه غبطه را نیز شامل گردد.»

  9) تحف العقول عن آل الرسول، ص 50.

  10) بحارالأنوار، ج 69، ص 199، باب 105، جوامع مساوی الأخلاق.

  11) بقره/34.

  12) بحار الانوار، ج 69، ص 316.

  13) امام علی علیه السلام بعد از آنكه «عمرو بن عبدود» را در جنگ خندق كشت، وقتی كه از میدان به طرف مسلمین می‌آمد، قدمها را آهسته برمی‌داشت و خودش را خیلی رشید گرفته بود و متكبرانه می‌آمد، پیغمبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمود: «این نوع راه رفتن راه رفتنی است كه خداوند جز در این موقع آن را مبغوض می‌دارد.» (مجموعه آثار استاد شهید مطهری، ج 22، ص 623).

  14) نهج البلاغه، حكمت 234.

  15) نگاهی به خطبه‌های حضرت زینب سلام الله علیها، عبد الكریم پاك‌نیا، نشر فرهنگ اهل بیت علیهم السلام، ص72.

  16) اعراف/146.

  17) بحار الانوار، ج 5، ص 192.

  18) بحارا الانوار، ج69، ص199.

  19) نهج البلاغه، حكمت 234.

  20) اسراء/29.

  21) بحار الانوار، ج 69، ص 199.

  22) شعرا/51.

  23) شعرا/82.

  منبع: حوزه

  نوع مطلب :
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :


  ( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   

  پیوند روزانه
  آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  امکانات جانبی
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ اللّهُ الْواحِدُ، الأحدُ، الصمدُ، الأوّلُ، الآخِرُ، السّمیعُ، الْبَصیرُ، اَلْقَدیرُ، اَلْقاهِرُ، اَلْأعْلی، اَلْباقی، اَلْعَلِیُّ، اَلْبَدیعُ، اَلْباریءُ، الأکرمُ، الظاهرُ، اَلْباطِنُ، الحَیُّ، اَلْحَکیمُ، اَلْعَلیمُ، اَلحلیمُ، الحفیظُ، اَلْحَقُ، اَلْرائی، اَلسّلامُ، اَلْسَلامُ، اَلْمُؤمِنُ، اَلْمُهیمنُ، اَلْعَزیز، اَلْجَبّارُ، اَلْمُتَکَبرُ، السیّدُ، السّبوح، اَلْشَهید، اَلْصادِقُ، اَلْصانِعُ، اَلْطاهِرُ، اَلْعَدْلُ، اَلْعَفُّو، اَلْغَفُورُ، اَلْغنیُّ، اَلْغِیاثُ، اَلْفاطرُ، اَلْفَردُ، اَلْفتّاحُ، اَلْفالِقُ، اَلْمَجیدُ، اَلوَلیَّ، اَلْمَنّانُ، اَلْمُحیطُ، المُبینُ، الْمُقیتُ، اَلْمصوَّرُ، اَلْکریمُ، اَلْکبیرُ، اَلْکافی، کاشف‌الضُّرَّ، الوِتْرُ، اَلْنُورُ، اَلْوّهابُ، اَلْناصِرُ، اَلْوَدُودُ، اَلْهادِی، اَلْوَفیُّ الْوَکیلُ، اَلْوارِثُ، اَلبِرُ، اَلْباعِثُ، اَلْتَوّابُ، اَلجلیلُ اَلْخَبیرُ، اَلْخالِقُ، خَیرُالنّاصِرین، اَلْدَّیانُ، اَلْشَکُورُ، اَلْعَظیمُ، اَلْلطیفُ، اَلْشافی .
  به سایت ما خوش آمدید
  نام و نام خانوادگی      
  آدرس ایمیل      
  کلیه حقوق این وبلاگ برای بلاگ پارس - گلچین مجازی - محفوظ است

  خرید زیور آلات | خرید محصول | خرید پستی | فروشگاه میهن | خرید لباس | خرید لوازم | خرید آنلاین | خرید اینترنتی | فروشگاه اینترنتی | اینترنتی | خرید | فروشگاه امام علی